03-6052229

כתבה בעיתון דה מרקר – סיוע לעמותות בקבלת תקציבים ותמיכות

יוסף שפר - כתבה דה מרקר
יוסף שפר - ועדת העזבונות

דה מרקר – 27/1/2022

"אנחנו מסייעים לכל מי שרוצה לעשות משהו טוב"

אחרי שלוש קדנציות כמנהל ועדת העיזבונות וכמי שמחלק תמיכות לעמותות, החליט יוסף שפר לקחת את הידע הרב שצבר ולסייע לארגונים ולעמותות בקבלת תקציבים ותמיכות.

יוסף שפר מצהיר כי מטרתו היא לעזור לכל מי ש"עושה טוב ברחבי הארץ". בעשור האחרון באמצעות החברה שבבעלותו, "שפר – מומחים לגיוס כספים", הוא מסייע לעמותות לקבל תקציבים ותרומות למימון פעילותן, מגופים, קרנות ומוסדות שונים, לאחר שצבר ידע וניסיון רב בתחום.

שפר מחזיק בשני תארים, בכלכלה ובמנהל עסקים. בשנים 2004-2012 שימש כמנהל ועדת העיזבונות – גוף השייך למשרד המשפטים ואחראי על חלוקת כספים שהורישו למדינה נפטרים מרחבי העולם, לעיריות, לעמותות ולארגונים הפועלים ללא מטרת רווח. "במהלך השנים במסגרת תפקידי חילקתי כמיליארד שקלים לכ-3,000 עמותות", הוא מספר. לאחר שלוש קדנציות נפרד שפר מהתפקיד כפי שקובע החוק, והוא החליט להמשיך ולפעול בתחום באופן עצמאי. "לפני כעשור אשתי המנוחה רבקה הקימה את החברה, עזרה לי ונרתמה כולה. למרות מותה הטרגי בתאונת דרכים לפני כשלוש שנים החלטתי להמשיך את הפעילות. היום, בכל דרך שאליה אני פונה, אני רואה לנגד עיניי את דמותה", אומר שפר. בזכות הידע והניסיון בתחום החברה שבבעלותו ובה הוא משמש כיו"ר וכמנכ"ל מלווה לא מעט עמותות וגופים הזקוקים לתמיכות לצורך המשך פעילותם.

 ידע קריטי
על פי הנתונים, בישראל יש כ-40 אלף עמותות פעילות. רובן נתמכות על ידי תרומות מהציבור או מגופים הקשורים לפעילותן המרכזית ומסתמכות על מתנדבים. לדברי שפר, רבות מהן אינן מודעות לכך שהן יכולות לקבל יותר כספים מוועדת העיזבונות, תמיכות מדינה, קרנות ממשלתיות, קרנות בארץ ובחו"ל, קק"ל, רשויות מקומיות ועוד. על פי רוב התמיכה מוענקת פעם בשנה, אם בצורת פנייה יזומה או באמצעות קול קורא שמופץ על ידי אותו גוף.

"אני מסייע לעמותות בהשגת התמיכות. בחלק מהעמותות קיים חוסר ידע באשר לקריטריונים השונים לקבלת תמיכה. תנאי הסף משתנים בין תורם לתורם, ומי שלא מודע לכך מבזבז זמן יקר", אומר שפר, "הידע הקריטי שאני מביא איתי משלוש קדנציות בוועדת העיזבונות מאפשר לי לדעת את הכללים ואת חוקי המשחק בצורה הטובה והעמוקה ביותר. אני יודע כיצד לפעול בצורה נכונה יותר מול כל גוף שמעניק תמיכה. אני לא רוצה לייצר מצג שווא ולאכזב את הלקוחות שלי, ולכן לפני פנייה לקבלת תמיכה אני מבצע את כל הבדיקות לעמותה, כך אני יודע בדיוק אם היא עומדת בקריטריונים ובתנאי הסף, והאם בהתאם לחוקים ולתקנות ניתן לבצע מהלכים מנהלתיים שיאפשרו לה לגשת לכמה שיותר גופים. במצב כזה, שבו לכל מוסד יש דרישות מורכבות משלו, יש צורך בחברה כמו שלי שמכירה את כל הנהלים של כמעט כל מוסד או קרן".

 

חמש תמיכות בארבע שנים

החברה של שפר פועלת מול מוסדות, קרנות בישראל ובחו"ל ומשרדי הממשלה השונים, במטרה להגיש להם נכונה את עשייתן של העמותות ואת זכותן לתמיכה. שפר מציין כי הוא מסייע לעמותות ולמוסדות מכל הארץ ומכל המגזרים, בהם אוניברסיטאות לצד ישיבות, קיבוצים לצד התנחלויות, גליל ונגב לצד שומרון וגוש עציון, דתיים וחילונים. "אנחנו מסייעים לכל מי שרוצה לעשות משהו טוב בתחומי התרבות, סיוע לקשישים, חולים ונזקקים, חינוך, תנועות נוער, בריאות, עולים, איכות הסביבה, ירוקים. אני מעניק להם ליווי, יחס אישי ושירות מקצועי, עם כל הידע שצברתי כמנהל ועדת העיזבונות", הוא אומר.

שפר מוסיף כי "המחיר שאני גובה מהעמותות הוא נמוך. צוות העובדים שלי רתום למשימה ומבצע אותה מתוך רצון להוביל לשינוי חברתי. בשל כך שמה של החברה הפך מוכר בתחום וכיום נציגי העמותות פונים אליי בעקבות עבודתי והסיוע שהענקתי ללא מעט גופים חברתיים. בעמותות ובארגונים שלהם סייענו אפשר למצוא את מד"א, האוניברסיטה הפתוחה, פנימיות, מכללת אמונה, עיריית חיפה, עיריית שדרות, תנועת הנוער הדרוזי, רשויות מקומיות, מוסדות חינוך בכל הארץ ועוד. על מה שאנחנו מצליחים לעשות מעידים תעודות ההוקרה ומכתבי התודה שהוענקו לנו לאורך השנים".

כך, למשל, באחד ממכתבי התודה המופיעים באתר של שפר, כתבו לו אנשי החברה למתנ"סים מקרית מוצקין: "העבודה האינטנסיבית של שפר וצוותו הובילה להרחבה משמעותית של הפעילות בשנת 2016". במכתב תודה נוסף, מפנימייה לבנות נקודת ח"ן קיבוץ סעד, נכתב כי "בארבע שנים הצליח יוסף שפר להוביל לחמש תמיכות בסך של 400 אלף שקלים במצטבר". במכתב תודה נוסף שהתקבל ממד"א, נכתב כי "זכינו ברכישת אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ חדשים ובהרחבת פעילות ההדרכה להצלת חיים בישראל". גם מקיבוץ להב נשלח מכתב תודה שבו נכתב: "מספר שנים אני עובד עם יוסף שפר בנושא סיוע בגיוס כספים. פעם אחר פעם מוכיח יוסף את יכולותיו, ובזכותו השגנו לקיבוץ סכומים משמעותיים לשיפוץ ושדרוג מבני ציבור".

חברת שפר – מומחים לגיוס כספים, פועלת להשגת תמיכות מקרנות פילנתרופיות וחברות בארץ ובחו"ל וגם להשגת סעיף 46, "שהוא הכרה בתרומה לעמותה לצורך זיכוי ממס. הסעיף חשוב משום שחברות ועסקים רבים מעניקים תרומות כנגד זיכוי ממס", הוא אומר, ומוסיף לסיכום: "לא מזמן הגיעה אלינו מנכ"לית של עמותה לילדים ולנוער בעלי צרכים מיוחדים, בעקבות המלצה שקיבלה מאנשי עמותה שמטפלת בילדים עם קשיים סוציאליים סייענו לה לקבל תמיכות. אני תמיד אומר ש'טוב שם טוב משמן טוב', והיכן שמבקשים ממני לבוא ולסייע אני מגיע ועושה זאת בצורה הכי שקופה ועם כל הנשמה. שרשרת הלקוחות המצליחים שלנו מתארכת ואני מברך על כך שהקדוש ברוך הוא זיכה אותי להיות במקום הזה".
דילוג לתוכן